Shenjat se fëmija mund të bëhet psikopat në të ardhmen mund të vërehen kur personi është trevjeçar. Veprimet e prindërve shpeshherë i nxisin fëmijët t’i demonstrojnë këto shenja Por, problemi është se prindërit nuk mendojnë që këto shenja janë të rëndësishme. Ekspertët kanë zbuluar disa karakteristika interesante të fëmijëve me trajta psikopatike. Shumë vrasës serikë i kanë poseduar këto trajta në fëmijërinë e hershme, por fatkeqësisht ishin injoruar derisa ishte bërë vonë. Dhuna ndaj kafshëve..
Vaji i kokosit është përshëndetur si “superfood” , si një yndyrë e ngopur , duke u lartësuar si një produkt i bukurisë gjithëpërfshirëse dhe duke u përfolur për përmbajtjen e tij kalorifike . Kur vjen puna te vaji i kokosit, bota nuk mund ta ndajë mendjen. Me më shumë yndyrë të ngopur se gjalpë dhe sallatë, ekspertët kanë debatuar gjatë nëse konsumimi i naftës në të vërtetë mund të ju bëjë më shumë dëm sesa dobi. Tani, një studim i kryer nga studiuesit në Universitetin e Kembrixhit ka gjetur s..
Simptomat e ftohjes dhe gripit përfshijnë ethe, kollë, lodhje dhe hundë të bllokuara. Bllokimi i hundës shkaktohet kryesisht nga inflamacioni i kanaleve të hundës. Sistemi imunitar i trupit tenton të luftojë të ftohtët ose virusin e gripit duke targetuar rajonet e prekura. Derisa antitrupat sulmojnë virusin, enët e gjakut rreth kanaleve të hundës fillojnë të rriten, duke e bërë trupin të krijojë një mukozë të trashë, e cila shkakton bllokimin e hundës. Zakonisht të ftohtët kalon brenda pesë ..
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike gjatë mbikëqyrjes permanente të sëmundjeve ngjitëse në Kosovë, përmes sistemit të mbikëqyrjes të situatës epidemiologjike në raportin e sotëm përmbledhës ka konstatuar intensitet të shtuar të rasteve të gripit sezonal. Nga 01 tetori (java e 40 –të) deri më 11 shkurt 2018 në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike janë raportuar gjithsej 38.506 raste të dyshimta në grip, 3.932 raste me Infeksion Respirator Akut dhe 74 raste Sëmundje e Rënde Respirato..
Shtimi i numrit të rruazave të kuqe të gjakut mund të çojë deri në mbylljen e enëve të gjakut. Simptomat më të shpeshta fillestare janë dhembja e kokës, dobësia, të kruarit e lëkurës, marramendja. Më së shpeshti zbulohet rastësisht kur pacienti shkon te mjeku për shkak të ndonjë problemi tjetër shëndetësor. Ekspertët këtë gjendje e quajnë policitemi të cilën e karakterizon numri i shtuar i rruazave të kuqe të gjakut – eritrociteve në vëllimin e përgjithshëm të gjakut gjë që mund të çojë deri n..
Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë ka paralajmëruar një varg masash, përmes së cilave synohet të ulet numri i vdekjeve të foshnjave të porsalindura. Ndër masat e ndërmarra janë: specializimi i kuadrit të mjekëve, rritja e numrit të gjinekologëve amë, ngritja e cilësisë së shërbimeve në maternitet etj. Këto masa të paralajmëruara nga Dikasteri i Shëndetësisë vijnë pas të dhënave alarmante sa i përket numrit të vdekshmërisë së foshnjave të porsalindura në Maqedoni. Sipas të dhënave të Entit Sh..
Mjalti është produkti më i shëndetshëm dhe më i mirë që ofrohet nga natyra. Mjalti përdoret si ushqim dhe si një ilaç, në sajë të numrit të madh të përbërësve të shëndetshëm që përmban. Madje sipas nutricionistëve, nëse ju konsumoni një lugë me mjaltë në mëngjes dhe në mbrëmje, do të plotësoni nevojat tuaja ditore. Nëse dëshironi ta anashkaloni përdorimin e sheqerit për shkak të ndikimit të dëmshëm në organizëm, ju mund të zëvendësoni atë me mjaltë, por ju duhet t’i kushtoni vëmendje që ai të..
Me ardhjen e dimrit dhe ditëve të ftohta, trupi jonë ka nevojë për agjentë të ndryshëm shërues në mënyrë që të na forcoj imunitetin dhe të na mbrojë nga i ftohti dhe gripi. Nëse nuk dëshironi të blini vitamina në farmaci, atëherë konsumimi i çajit të xhenxhefilit mund të jetë zgjedhja e duhur sepse përmban shumë nutrientë. Përgatitja e çajit është shumë e thjeshtë: mjafton ta prini një pjesë pesë-centimetërshe të xhenxhefilit dhe ta gatuani për 15 minuta. Çaji mund të ëmbëlsohet me mjaltë dhe..
Mes 2014 dhe 2016, virusi Ebola vrau më shumë se 11,000 njerëz në Afrikë Perëndimore. Kjo bëri që të nisej një iniciativë për të identifikuar të gjitha sëmundjet vdekjeprurëse dhe për t’iu përgjigjur atyre në mënyrë efektive. Skema, që u bë nga Qendrat Amerikane për Kontroll dhe Parandalim të Sëmundjeve, u quajt Agjenda Globale e Shëndetit dhe operonte në 49 shtete. Financimi i programit, siç raportohet nga The Wall Street Journal, pritet të përfundojë duke iu dhënë fund kështu operacioneve p..
Shumë fëmijë dhe të rritur preken nga dhimbjet e dhëmbëve, të cilat vijnë si pasojë e degradimeve të dhëmbëve. Bakteret orale në gojën tuaj, të cilat ushqehen nga sheqeri, prodhojnë acide, të cilat çojnë në shkatërrimin e dhëmbëve. Ja disa mënyra se si të shpëtoni shpejtë nga dhimbjet e dhëmbëve, në kushtet e shtëpisë: Ujë të ngrohtë me kripë – Përzieni një lugë me krupë në një gotë me ujë të ngrohtë. Uji me kripë do të reduktojë enjtnjen e shkaktuar nga dhimbjet e dhëmbit, pasi të shpërlani me..