Në një studim afatgjatë të 3000 të rriturve mes moshave 57 dhe 85-vjeçare në Universitetin e Çikagos, shkencëtarët u kërkuan pjesëmarrësve nëse mund t’i identifikonin pesë aroma të ndryshme. Të rriturve iu kërkua që të dallonin mentën, peshkun, portokallin, trëndafilin dhe lëkurën, 39 për qind me funksionin më të keq të nuhatjes ishin të gjithë të vdekur brenda pesë vjetëve. Megjithatë, nuk është krejt edhe aq keq. Hulumtuesi kryesor i studimit, prof. Jayant Pinto, thotë se zbulimi mund të nd..
Sipas një studimi të fundit të zyrtarëve botëror të shëndetësisë, sëmundja e Sifilusit, është në rritje e sipër. Në shumë se 200 njerëz në 20 shtete janë diagnostifikuar me sëmundjen seksualisht të transmetuar në sy. Sifilis okular, i cili mund të shkaktojë verbëri dhe vizion të paqartë, zhvillohet nga një infeksion i sifilizit në kurrizin kurrizor, i cili më pas përhapet në sy. Ndërsa kjo ishte një herë e rrallë, shifrat raportohet se janë rritur në mënyrë të vazhdueshme në Amerikë në vitet ..
Në kuadër të muajit të luftës kundër kancerit të gjirit, u.d. drejtori i përgjithshëm i SHSKUK-së, dr. Basri Sejdiu, sot e ka vizituar Klinikën e Onkologjisë, me ç’rast nga afër u njoftua në lidhje me punën që po bëhet nga kjo klinikë, fushatën për vetëdijesim dhe me trajtimin e rasteve me kancer të gjirit dhe rasteve tjera të kancerit. Me këtë rast, dr. Ekrem Hyseni, drejtor i Klinikës së Onkologjisë, ka njoftuar se vetëm në këtë nëntëmujor janë regjistruar 239 raste me kancer të gjirit. Dr. H..
Lëngje frutash; Lëngjet e frutave të blera në dyqan janë plot me sheqer shtesë që do të shkaktojnë rritje të niveleve të glukozës në gjak. Pirja e këtyre llojeve të lëngjeve në baza të rregullta është provuar të rrisë rrezikun e diabetit të tipit 2. Më mirë është të hahet një copë frutash natyrale. Pije të gazuara; Pijet energjetike dhe të gazuara janë të tmerrshme për trupin tonë. Ato përmbajnë një sasi të madhe të sheqerit dhe kalorive që i bëjnë njerëzit të trashen në një shkallë alarmuese..
Marrja e infeksioneve apo sëmundjeve nga banjot publike është frika më e madhe e njeriut. Përdorimi i këtyre të fundit edhe mund të shmanget, por të gjithë kanë kryer nevojat personale në një tualet publik. Sipas mjekut Preethi Daniel njerëzit kryesisht janë të shqetësuar për sëmundjet që prekin organet gjenitale të tilla si klamidia, gonorreja, ose sifilizi, por Dr Daniel shpjegon se kjo gjë është e pamundur. Për t’u prekur nga këto sëmundje mikrobet duhet të transferohen drejtpërdrejt nga v..
Të pjekura apo të ziera, gështenjat janë mbretëresha e tavolinës së vjeshtës. Tepër të shijshme dhe super energjike, janë kurë shumë e mirë për shëndetin tonë. Konsumoni gështenja jo vetëm pse janë frutë i stinës së vjeshtës, por sepse janë të pasura me vitamina, minerale dhe i bëjnë shumë mirë lëkurës dhe shëndetit të zemrës. Të pjekura apo të ziera, gështenjat janë mbretëresha e tavolinës së vjeshtës. Tepër të shijshme dhe super energjike, janë kurë shumë e mirë për shëndetin tonë. Në fakt ci..
Një ilaç i përdorur për humbjen e peshës mund të shkaktojë kancerin e mëlçisë. Acidi aristolochic është një produkt natyror i bimëve, i cili përdoret për heqjen e kilogramëve të tepërt. Por, acidi mund të shkaktojë ndryshimin e ADN-së në mëlçi, kanë zbuluar shkencëtarët, transmeton KosovaPress. Studimet e mëhershme po ashtu zbulojnë se bari shkakton kancer të veshkave dhe traktit urinar. Shkencëtarët kanë gjetur se suplementet që përmbajnë acid mund të gjenden shumë lehtë online dhe është e ..
Hulumtuesit në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Marylandit kanë zbuluar se rregullimi i niveleve të acidit kinurenik, ose KYNA, mund të ketë efekte të ndjeshme në simptomat e skizofrenisë. Njerëzit me skizofreni, një çrregullim ky afatgjatë mendor, i cili e përfshin një rënie të lidhjes në mes të mendimit, emocionit dhe sjelljes gjë që shpie në veprime të papërshtatshme dhe tërheqje nga realiteti, kanë nivele më të larta se nivelet normale të acidit kinurenik në trurin e tyre, transmeto..
Gjatë qëndrimit të tyre në Turqi ku xhiruan emisionin ‘1 Kafe me Labin’, aktorët e serialit vendor ‘O sa mirë’, kanë menduar të sjellin diçka të re.Disa prej tyre janë bërë bashkë dhe kanë bërë një këngë dhe klip shumë interesant dhe qesharak, shkruan lajmi.net[youtube https://www.youtube.com/watch?v=9FyL3qH0ioQ&w=560&h=315]‘Msish Msysh’ quhet ky...
Ekspertët mjekësorë konstatojnë që fjala është për lajthitjen e madhe, e cila mundet vetëm të dëmtojë nënën e ardhshme. Ekzistojnë tregime të shumta të plakave dhe lajthitje lidhur me lindjen të cilave shtatzënat u besojnë, mbase më e mundimshmja është ajo e cila kërkon nga to që të “shtyjnë” në...