Një aksident i rëndë me pasojë një të vdekur ka ndodhur gjatë ditës së sotme në rrugën dytësore Tiranë-Vorë. Një autoveturë është përplasur me një kamion e për pasojë  drejtuesi i autoveturës tip Ford, shtetasi S. Sh., 35 vjeç, ka gjetur vdekjen e menjëhershme si pasojë e forcës së goditjes. Nga...
Një i moshuar është gjetur i mbytur në liqen në fshatin  Hudënisht . Sipas policisë, viktima është identifikuar si shtetasi Livan Leka rreth 60 vjeç, banues në Memelisht, Pogradec. Gjatë këqyrjes së trupit të këtij shtetasi, nuk janë konstatuar shenja dhune ose dëmtime të tjera. Paraprakisht dyshohet se shtetasi Livan Leka,...
Një automjet u përsfhi nga flakët në ecje e sipër pranë tunelit që lidh Tiranën me Elbasanin, paraditen e kësaj të enjteje. Zjarri është shkaktuar si pasojë e një defekti teknik dhe mbinxehja e mjetit, për fat të mirë pa shkaktuar të lënduar. Për shuarjen e flakëve ndërhynë edhe zjarrfikëset, ndërkohë...
Një gommone me 700 kg marijuanë në bord është sekuestruar në orët e para të mëngjesit të sotëm, në bregdetin e Porto Recanati të Macerratës, në Itali. Lënda narkotike ishte e vendosur në 28 pako të mëdha me rreth 30 kg drogë secila. Vlera e saj në tregun e shitjes do...
Një tunel i mbushur me lëndë narkotike  është zbuluar mesditën e sotme në Korçë. Policia njofton se janë sekuestruar 376 kilogramë kanabis sativa në gjendje të mykur, në një tunel në malin e Shipckës në Voskopojë. Në vijim të kontrolleve të territorit të ushtruar nga strukturat e Drejtorisë të Qarkut Korçë,...
Kryeministri Edi Rama ka postuar paraditen e të hënës një video në faqen e tij në Facebook.Në këtë video shfaqet harta e Shqipërisë e ngjyrosur me ngjyrën e partisë së tij ku shfaqet numri 75 +. “Mirëmëngjes, dhe ju uroj një ditë të bukur me këtë kryevepër ende të...
Një vrasje me armë zjarri ka ndodhur sonte në qytetin e Vlorës. Mësohet se ngjarja ka ndodhur te rruga e Spitalit dhe viktimë dyshohet se ka mbetur një 40-vjeçari, Fation Sinani. Ndërkohë që policia ka arrestuar një person që dyshin se është autori i dyshuar i krimit. Po ashtu, burime të policisë shprehen se është gjetur edhe arma e krimit. Sipas raportimeve të para, mësohet se i riu është ekzekutuar në hyrje të pallatit ku banonte. Ende nuk dihen rrethanat e këtij krimi.Vlore, ekzekutohet me plumb ne koke 40 vjeçari Fatjon Sinanihttp://www.oranews.tv/vendi/vrasje-ne-vlore-40-vjecari-ekzekutohet-ne-hyrje-te-pallatit/ Publié par Ora News sur mardi 20 juin 2017 20 qershor 2017 (gazeta-Shqip.com)
Në katin e 12 të një pallati, i cili ndodhet në lagjen “Emin Matraxhiu” të qytetit të Elbasanit, një qytetar ka ndërtuar një ballkon pa leje ngjitur me ballkonin e fqinjit. Alban Dervishi ka denoncuar tek “Fiks Fare”, Isa Krekën komshiun e familjarëve të tij, i cili ka ndërtuar pa leje. “I jam drejtuar emisionit “Fiks Fare” pasi nga institucionet nuk kam gjetur zgjidhje. Është një ndërtim pa leje që ka prekur ballkonin e familjarëve të mi. Ata me shkresa thonë se do marrin masa, por s’kanë bërë asgjë”, shprehet ai. Qytetari prej dy vitesh nuk ka marrë asnjë zgjidhje nga Inspektorati i Mbrojtjes së Territorit . Ky i fundit edhe pse ka nxjerrë vendimin për prishjen e ndërtimit pa leje, nuk ka mjete për ta ekzekutuar atë. “Fiks Fare” iu drejtuar këtij institucioni dhe kryeinspektori Leli Kaja u shpreh se kërkon ndihmë nga Inspektorati i Tiranës, pasi nuk ka mjetet e duhura për të bërë prishjen e ndërtimit pa leje. “Kemi verifikuar situatën është mbajtur procesverbali i konstatimit dhe..
Pas investigimit të bërë nga emisioni Fiks Fare, i cili dëshmoi se i si shalqiri shartohej me kungull dhe për këtë stimulohej me kimikate dhe hormone të ndryshme që të rritej sa më shpejt për të dalë në treg, kanë reaguar dhe strukturat përkatëse, të cilat kanë shkuar tek fermerët në Lushnje. “Ne sot kemi ardhur këtu për të marrë mostra te të gjithë fermerët në tregun e Lushnjes për të përcaktuar nëse vërtet në këto produkte ka mbetje të pesticideve apo nitriteve dhe të hormoneve”, shprehet Alfred Cuko, drejtori i AKU në Fier. Drejtori i AKU në Fier thotë se kryhen monitorime në mënyrë periodike dhe se produktet tona janë të sigurta, pasi sipas tij, nuk ka pasur asnjë reklamim nga vendete BE ku ato eksportohen. “Sot ne kemi një eksport të shtuar gati 30 përqind më shumë dhe kryesisht nga kjo zonë, Fier, Lushnje, Berat, të cilat eksportohen edhe në vende të BE-së”, thotë Cuko. Përfaqësuesit e bujqësisë thonë se do i kërkojnë Prokurorisë të hetojë duke marrë si pikënisje thëniet e fe..
Një shtetase nga Kosova ka gjetur vdekjen në plazhin e Shëngjinit. Policia tha se sot ajo është dërguar në spitalin Rajonal të Lezhës për t’iu dhënë ndihma e parë, por ka ndërruar jetë. Bëhet e ditur se në trupin e viktimës nuk janë konstatuar shenja dhune dhe dyshohet se është mbytur. Policia informon se bëhet fjalë për shtetasen me iniciale R.K. 69 vjeçe, banuese në Kosovë. Në trupin e viktimës nuk janë konstatuar shenja dhune. Nga hetimet paraprake si dhe ekspertiza mjeko – ligjore dyshohet se mund të jetë mbytur në det. Grupi hetimor në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë po vazhdojnë hetimet për zbardhjen e plotë të ngjarjes. 20 qershor 2017 (gazeta-Shqip.com)