Komisari për zgjerim Johanes Han, duke u përgjigjur në pyetjet e gazetarëve se pse kërkoi takim me liderin e opozitës nga VMRO-DPMNE Nikolla Gruevski, jo dhe me liderët e BESËS dhe PDSH-së, Bilall Kasami e Menduh Thaçi, ai tha se BE ka investuar shumë në Maqedoni, ka menaxhuar shumë situata dhe se hapi i ardhshëm është fokusimi në proceset reformuese. “Është e nevojshme të miratohen gjitha ligjet në sferën e jurisprudencës, zbulimit, administratës publike, që është kyçe që të merret rekomandim pozitiv nga BE. Shpresojmë se ajo do të ndodhë diku në shkurt, me shpresë se negociatat do të fillojnë vitin e ardhshëm. Ky është qëllimi jonë dhe për këtë takova opozitën që të përcjell se bëhet fjalë për qëllime nacionale, ndërsa perspektiva evropiane ka atë qëllim, përkrahja është e nevojshme nga gjithë lojtarët kryesor, pa dallim nëse janë në qeveri apo opozitë”, ka thënë Han para gazetarëve.
Presidenti i Republikës Ilir Meta, i cili ndodhet për një vizitë zyrtare në Maqedoni, do të marrë pjesë sot në hapjen e Tribunës Shkencore organizuar me rastin e 109-Vjetorit të Kongresit të Alfabetit. Ai do të shoqërohet nga Zv.kryeministri i Maqedonisë Hazbi Lika në Manastir. Ndërkaq gjatë qëndrimit në Manastir, Meta dhe Lika do të vizitojnë edhe Muzeun e Alfabetit në qytetin e Manastirit.
Bashkimi Evropian siguron 37,5 milionë euro për avancimin e gjendjes së sektorët punësim, arsim dhe inkluzuion social, informon sot komisari evropian për zgjerim Johanes Han, duke e promovuar fillimin e projektit të fushatës “Besojmë në ty, investojmë në ty, BE për ty”. Fushata ka të bëjë në tre sektorë të mbështetur, të financuar nga IPA Programi operativ për resurse njerëzore 2007-2013. “Në vend deri më tani isha shumë herë që të ndihmoj në përballjen me krizën politike, por për momentin jam veçanërisht i kënaqur që tani mundet që vëmendjen tonë ta largojmë nga çështjet e krizës dhe të përkushtohemi në aktivitete, të cilat janë të drejtuara drejt ardhmërisë. Gradualisht po kthehemi në normale. Kjo është tejet e mirë për vendin, sepse tani mund të fokusohet në punë më thelbësore, ndërsa kjo nënkupton të punohet në shërbim të qytetarëve, t’u mundësohet të kualifikohen, të punësohen”, theksoi Han. Ai i shprehu falënderim Qeverisë për shkak të bashkëpunimit në këtë fushë, por iu falën..
Në trevjetorin e themelimit të Lëvizjes BESA, në kohën kur kanë përfunduar edhe zgjedhjet lokale dhe janë kaluar dy ciklet të ndryshme zgjedhore, Lëvizja BESA ka vlerësuar se është momenti i pikërishëm që të organizohet edhe kongresi i parë i Lëvizjes BESA. “ Prandaj në mbledhjen e rregullt të Këshillit Qendror të Lëvizjes BESA, të mbajtur të shtunën në Shkup, duke u bazuar në nenin 38 të Statutit të Lëvizjes BESA, Këshilli Qendror i Lëvizjes BESA diskutoi për zgjedhjet e brendshme në Lëvizje dhe për organizimin e Kongresit të Lëvizjes. Pastaj në mënyrë unanime u vendos që, pas realizmit të zgjedhjeve të brendshme,Kongresi i Parë i Lëvizjes BESA të mbahet më 24 shkurt të vitit 2018.”, theksoi kjo parti. Me këtë rast anëtarët e Këshillit Qendror bënë edhe vlerësimin e punës së deritanishme të Lëvizjes BESA në skenën politike, duke dhënë vlerësimin se ardhja e Besës në skenë e karimodeluar arenën politike në Maqedoni, veçmas në kampin politik shqiptar, duke u bërë partia e parë shqipta..
Burime të Gazetës Lajm brenda Aleancës për Shqiptarët kanë zbuluar për Gazetën Lajm edhe emrin e kandidatit të ri të kësaj partie për Ministër të shëndetësisë. Sipas këtyre burimeve, Alanca është përcaktuar që për ministër ta propozojë Vullnet Feratin. Paraprakisht lideri i Aleancës së Shqiptarëve, Zijadin Sela sot deklaroi se ata kanë dorëzuar propozim deri te kryeministri Zoran Zaev për ministër të ri të shëndetësisë, shkruan Gazeta Lajm. “Ne veçmë kemi dorëzuar propozim për ministër deri te kryeministri Zaev. Unë pres që ai emër së shpejti të gjendet në rend dite para deputetëve në Kuvend”, deklaroi Sela, pa treguar emrin e kandidatit të ri të Aleancës.
“Sot, pata nderin të takoj Presidentin e Shqipërisë, Ilir Meta në një takim të përzemërt të diskutojmë lidhur me zhvillimet e fundit në Maqedoni si dhe për përkrahjen e vazhdueshme të Shqipërisë për Maqedoninë. Presidenti shqiptar e vlerësoi lart kontributin e Lëvizjes Besa, si një lëvizje e re politike, e cila në mënyrë dinjitoze i përfaqëson shqiptarët e Maqedonisë, duke u angazhuar për mirëqenie për të gjithë qytetarët e tjerë të Maqedonisë”, – shkruan në FB kryetari i Lëvzjes BESA, Bilall Kasami.
Presidenti Ilir Meta, në vijim të vizitës në Maqedoni, zhvilloi një takim të veçantë me Kryeministrin Zoran Zaev, në të cilin u shpreh besimi se në mbledhjen e ardhshëm mes dy Qeverive, që do të mbahet në në Pogradec, do të adresohen të gjitha këto çështje që lidhen me nxitjen dhe zhvillimin e gjithëanshëm mes dy vendeve. Gjatë takimit, Meta përshëndeti angazhimet konkrete të Qeverisë së re për përmirësimin e klimës dhe marrëdhënieve ndër-etnike, por edhe të krijimit të një marrëdhënie sa më pozitive me vendet fqinje. “Marrëdhëniet e mira ndër-etnike në Maqedoni janë shumë të rëndësishme, jo vetëm për stabilitetin e Maqedonisë por edhe për stabilitetin e të gjithë rajonit”, tha Meta. Në vijim ai shtoi se marrëdhëniet e Shqipërisë me Maqedoninë janë ekzistenciale dhe vendimtare për të ardhmen euroatlantike të të dy vendeve. “Së bashku mund t’i rezistojmë e të përballojmë me sukses të gjitha sfidat e globalizmit me të cilat përballet rajoni ynë”, u shpreh Presidenti Meta. Ai shprehu..
SPB në Shkup deri tek Prokuroria publike ka dorëzuar padi penale kundër 53 vjeçarit A.F.M shtetas gjerman me status të të huajt në Republikën e Maqedonisë për shkak të dyshimeve se ka kryer vepër penale përpunim të paautorizuar, mbajtje të armëve dhe materieve të palejuara, transmeton Zhurnal.mk Më 15 nëntor nga ana e sektorit kundër trafikimit të armëve në MPB është bërë kontrollë në shtëpinë e të lartëpërmendurit ku është gjetur një sasi e madhe armatimi, edhe atë një revole Teksas me kalibër 9 mm me pesë fishekë, 118 kalibër 7.61 dhe 11 fishekë të kalibrit 6.35 si dhe një pushkë automatike. Pas bisedës me të, është sqaruar se revolja është sjellë para 23 viteve nga Gjermania derisa municioni i është dhënë në vitin 2001 nga ana e personave nga korpusi gjerman ku ai ka punuar si automekanik.
Tre persona të mitur të moshës 15 dhe 16 vjeç janë sulmuar mbrëmë rreth orës 19 në bulevardin “Aradhat partizane” në Shkup nga dy persona të panjohur, të cilët me kërcënim me thikë u kanë marrë 1.500 denarë. Sulmi mbi të miturit ka ndodhur në afërsi të qendrës tregtare “Alumina”, informojnë nga MPB. Policia informoi se po ndërmerren masa për ndriçimin e rastit./Telegrafi/
Shqipëria është prodhuesi më i madh i naftës së papërpunuar në Ballkanin Perëndimor me 21,100 fuçi në ditë. Serbia renditet e dyta me 20,560 fuçi në ditë, sipas një raporti të Institutit të Energjisë me bazë në Athinë të Evropës Juglindore, raporton “ATA”. Është raportuar se konsumi ditor i naftës në Shqipëri është 24,000 fuçi, ndërsa Serbia 76,000 fuçi konsumon çdo ditë, raporton “b92”, transmeton Periskopi. Kroacia ka konsum të njëjtë në baza ditore si Serbia, por sipas të dhënave të këtij instituti, prodhimi i naftës së papërpunuar në Kroaci është më i ulët dhe arrin në 18,000 fuçi në ditë. Në rajonin më të gjerë të Evropës Juglindore, pjesa më e madhe e naftës prodhohet në Bullgari me 3,600 fuçi në ditë dhe Greqia me 1900 fuçi në ditë, ndërsa Rumania është dominante në rajon me 103,000 fuçi në ditë, e ndjekur nga Turqia me 61,000 fuçi./Periskopi/