Ka filluar heqja e tabelave të autostradës dhe aeroportit më mbishkrimin “Aleksandri i Madh” në Maqedoni. Ditët në vijim pritet vendosja e tabelave të reja, “Autostrada ‘Miqësia’” dhe “Aeroporti Ndërkombëtar Shkup”. Nga N.P. “Rrugët e Maqedonisë” njoftojnë se tabelat e reja do të vendosen sapo të verifikohen nga një ekip i posaçëm lektorësh, raporton Alsat-M. Riemërimet janë të sinkronizuara me intensifikimin e negociatave për emrin, me ç’rast këto veprime të Shkupit zyrtar kanë për qëllim krijimin e mirëbesimit, që do t’i hapte rrugë zgjidhjes së kontestit shumëvjeçar të emrit me Greqinë. Pritet që në fund të këtij muaji, ose në fillim të muajit mars, në aeroportin e Shkupit të aterrojë shefi i diplomacisë greke, Nikos Kotzias dhe ky do të ishte aterrimi i parë pas shumë vitesh i një zyrtari të lartë grek.
Sipas të dhënave të fundit zyrtare, pagat mesatare më të larta në rajon i ka Sllovenia dhe Kroacia, ndërsa më të ulëtat Kosova dhe Maqedonia. ipas të dhënave të fundit zyrtare, pagat mesatare më të larta në rajon i ka Sllovenia dhe Kroacia, ndërsa më të ulëtat Kosova dhe Maqedonia, raporton Anadolu Agency (AA). Të dhënat e Entit statistikor të Sllovenisë tregojnë se në fund të vitit 2017 paga mesatare neto mujore në Slloveni u rrit në 1.062 euro, që është një rritje nominale prej 3.1 për qind, kurse reale prej 1.7 për qind në krahasim me vitin 2016.Vitin e kaluar si në sektorin privat ashtu edhe publik Sllovenia ka shënuar rritje të të ardhurave mesatare mujore. Pas Sllovenisë radhitet Kroacia, ku sipas të dhënave të fundit, paga mesatare është rreth 835 euro. Sipas Byrosë Qendrore të Statistikave (DZS), paga mesatare mujore neto për një punëtor në Kroaci në nëntor të vitit të kaluar ishte 6.190 kuna ose 832 euro, që paraqet rritje mujore nominale prej gati 3 për qind kurse në atë v..
Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Albena Reshitaj, dhe deputeti i Kuvendit të Kosovës, Islam Pacolli, janë mirëpritur të mërkurën nga kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, me ç’rast u nënshkrua një Memorandum Mirëkuptimi dhe ..
MPB kumtoi se kanë hyrë në fuqi ndryshimet e ligjit për siguri në komunikacion, me të cilat, fëmijët, ashtu siç qëndron në ligj, me mbushjen 17 vjet, dhe jo si deri më tani 16 vjet, do të munden të marrin patentë shoferi. Nga ana tjetër me ndryshimet e reja parashohin edhe rritje të kufirit të moshës, pas së cilës duhet të nxirret vërtetim mjekësor në çdo tre vjet për vazhdim të patentës së shoferit. “Në pajtueshmëri me ligjin për siguri në komunikacion, leja e vozitjes jepet në afat prej 10 vjetëve, ndërkaq te personat më të vjetër se 70 vjet, me afat prej tre vjetëve. Sipas ligjit të vjetër kufiri ishte në moshën 65 vjeçare. Gjithashtu. Fëmija mund të pajiset me patentë shoferi të kategorisë “B” nëse ka 17 vjet, në vend siç ka qenë deri më tani 16 vjet. Leje për vozitje të traktorit mund të posedojnë personat mbi 17 vjet”, thuhet në kumtesë.
Dy presona janë arrestuar në Podujevë, pasi kanë sulmuar tre të tjerë me mjete të forta duke ju shkaktuar lëndime trupore. Sipas njoftimit të Policisë së Kosovës, rasti i ndodhur në rr. Gryka e Llapit, Podujevë, ka ardhur pas një mosmarrëveshje. Po..
Një asamblist i Skenderajt ka lëshuar sot akuza të forta në drejtim të kryetarit të Komunës, Bekim Jashari. Malsor Bejta, këshilltar në Kuvendin Komunal të Skenderajt, nga radhët e Iniciativës Qytetare “Dyzetenjëmijë”, ka thënë se Jashari po synon t..
Në Prizren është arrestuar i dyshuari mashkull i komunitetit rom pasi që i njëjti është kapur duke u mbledhur para disa fëmijëve (familjarë të tij) që ishin duke kërkuar lëmoshë. Sipas Policisë, i dyshuari është intervistuar. Me vendim të prokurori..
Ura mbi lumin Ibër në Mitrovicë, e cila prej përfundimit të luftës në Kosovë u shndërrua në simbol të ndarjes së qytetit dhe qytetarëve të saj, vazhdon të ketë të njëjtin rol edhe pas 10 viteve të pavarësisë së shtetit të Kosovës. Mbi këtë urë shpër..
Gjatë ditës së djeshme në Fshatin Uglarë të Fushë Kosovës, një person ka rënë nga kati i pestë një ndërtese gjersa ishte duke punuar. Si pasojë e këtij rasti viktima ka pësuar lëndime të rënda trupore dhe është dërguar për tretman mjekësor në QKUK. ..
Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka treguar se për nder të dhjetëvjetorit të Pavarësisë, në kryeqytet do të mblidhen kryetarët e qyteteve shqiptare. “Sot në dhjetëvjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Republikës së Kosovës, Komuna e Prishtinës ..